Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
 

 Inauguracje ROKU AKADEMICKIEGO

 
15 października 1906 roku, w budynku przy ulicy Smolnej 9 w Warszawie, odbyła się pierwsza inauguracja Prywatnych Kursów Handlowych Męskich Augusta Zielińskiego w Warszawie.  Wykład inaugurujący naukę w nowej Szkole, która dała początek dzisiejszej Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, wygłosił prof. Jan Kucharzewski. W szkolnych ławach zasiadło 40 słuchaczy - 15 słuchaczy I roku i 25 słuchaczy roku wstępnego. Od tamtego pamiętnego dnia obyło się 115 uroczystości inaugurujących kolejne lata akademickie w Szkole.
 
Inauguracja roku akademickiego jest jedną z najważniejszych uroczystości akademickich. Porządek uroczystości obejmuje między innymi: przemówienie Jego Magnificencji Rektora, symboliczną immatrykulację studentów I roku, symboliczne odnowienie immatrykulacji absolwentów w 50-lecie pierwszej immatrykulacji w Uczelni, wykład inauguracyjny, przemówienie przedstawiciela studentów.  Symbolem rozpoczętego nowego roku jest pieśń studencka Gaudeamus igitur śpiewana na każdej inauguracji przez Chór Akademicki SGH.
 
Od 1966 roku Senat występuje w strojach ceremonialnych.
 
Przedstawiamy archiwalne fotografie z uroczystości inauguracyjnych, informacje o gościach uroczystości i przebiegu inauguracji oraz władze akademickie w prezentowanych latach.

Zapraszamy do zapoznania się z przemówieniami inauguracyjnymi Ich Magnificencji Uczelni oraz wykładami inauguracyjnymi wygłoszonymi podczas kolejnych uroczystości.
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

1819.jpg2019.jpg 
 
 

 

 
 
 
 
 
Praca wykonana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" w latach 2012-2015