Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
 

 Sztandary

 
W zbiorach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie znajdują się historyczne sztandary: Wyższej Szkoły Handlowej z 1915 roku, Szkoły Głównej Handlowej i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki.
 
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie otrzymała nowy sztandar w 2002 roku. Zastąpił on przedwojenny sztandar Szkoły Głównej Handlowej, który służył społeczności akademickiej od 1991 roku, kiedy to Uczelnia powróciła do nazwy: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Ceremoniał wręczenia sztandaru odbył się 24 września 2002 roku na inauguracji roku akademickiego 2002/2003.

Na awersie sztandaru znajduje się stylizowana żaglowa fregata handlowa z polską banderą - Godło SGH. Na rewersie znajduje się orzeł w koronie - Godło Rzeczypospolitej Polskiej, w narożnikach umieszczone są symbole: M.St. Warszawy, Szkoły, uczciwości i sprawiedliwości oraz handlu.
Sztandar został wykonany przez Pracownię Hafciarską Jadwiga Wysocka w Duchnicach według projektu Tomasza Myjaka.

Przedstawiamy sztandary Uczelni.

Zapraszamy do zapoznania się z historią sztandaru Wyższej Szkoły Handlowej odnalezionym przez dr Marię Wandę Mróz, dyrektora Archiwum SGPiS/SGH w latach 1973-2008.

Sztandar Wyższej Szkoły Handlowej
awers
Sztandar Wyższej Szkoły Handlowej
rewers
​​​​
Sztandar Szkoły Głównej Handlowej
w Warszawie
awers
Sztandar Szkoły Głównej Handlowej
w Warszawie
rewers
​​​​
Sztandar Szkoły Głównej Planowania i Statystyki
awers
Sztandar Szkoły Głównej Planowania i Statystyki
rewers
Sztandar Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
awers
Sztandar Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
rewers


 

O Sztandarze Wyższej Szkoły Handlowej
 
Na temat historii i okoliczności powstania sztandarów w Wyższej Szkole Handlowej - Szkole Głównej Handlowej brakuje archiwalnych informacji i jakichkolwiek materiałów. Wielokrotnie powracano do tego tematu przy okazji różnych Świąt Uczelni i jubileuszy Szkoły.

Przedstawić mogę zatem tylko okoliczności i miejsce, w jakich odnalazłam pierwszy sztandar Wyższej Szkoły Handlowej z 1915 roku...

Po przyjęciu magazynów Archiwum w latach 70-tych w zielonym drelichowym prochowcu odnalazłam brudny i zniszczony sztandar byłej WSH. Na awersie, na kremowym tle znajdował się emblemat WSH - żaglowiec na falach morskich otoczony ornamentem wykonanym jedwabnym sznurkiem. Pod żaglowcem widniał napis: Wyższa Szkoła Handlowa. Na rewersie w kolorze amarantowym widoczny był wizerunek orła w koronie, wyhaftowany jedwabną nicią w kolorze żółtym i koralikami.

Sztandar był brudny, zakurzony, pognieciony ze śladami zagnieceń w miejscu złożenia. W bardzo złym stanie był wizerunek orła, aplikacje z sukna wełnianego w kolorze kremowym, dzieła zniszczenia dopełniały liczne ubytki po molach.

W związku ze zbliżającym się jubileuszem 75-lecia Uczelni a przede wszystkim z chęci zabezpieczenia bezcennego i pamiątkowego sztandaru, zwróciłam się do J.M. Rektora prof. Stanisława Nowackiego z prośbą o natychmiastową renowację sztandaru WSH.

W wyniku długich poszukiwań znalazłam wyspecjalizowanych konserwatorów w Pracowni Konserwacji Tkanin Muzeum Wojska Polskiego. Po kilku miesiącach oczekiwania - 10 listopada 1980 roku - prof. dr hab. Stanisław Nowacki wyraził zgodę na konserwację

W wyniku uzgodnień z kierownikiem Zespołu Technicznego Konserwacji Tkanin Muzeum Wojska Polskiego sztandar przekazano do renowacji.
Z konserwacji został odebrany 15 października 1981 roku.

Ocalony i zrekonstruowany sztandar znajduje się w Rektoracie Szkoły Głównej Handlowej.

Dr Maria Wanda Mróz
Dyrektor Archiwum SGH w latach 1973-2008Źródło: http://akson.sgh.waw.pl/~lijas/archiwum/156/t8.htm    
 
 
Praca wykonana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" w latach 2012-2015