Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
 

 Gmach Główny

 
Projekt kompleksu gmachów Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie opracowany w latach 20. XX wieku przewidywał budowę Gmachu Głównego zwróconego frontem do al. Niepodległości. Druga wojna światowa przerwała plany budowy. Po wojnie architekt Jan Witkiewicz-Koszczyc podjął próbę adaptacji dawnego projektu, jednak został opracowany nowy projekt, którego inspiracją były dawne plany. W tworzeniu nowego projektu uczestniczył architekt Stefan Putowski i kierowana przez niego pracownia P-110 – Miastoprojekt – Stolica.

Projekt szkicowy powstał w czerwcu 1950 roku, a jesienią tego roku rozpoczęto prace budowlane. Czterokondygnacyjny Gmach Główny został nieco wysunięty w stronę al. Niepodległości. Centralną częścią gmachu jest hol otoczony galeriami, przykryty oszkloną kopułą w kształcie ostrosłupa na podstawie kwadratowej o boku 28 metrów. Wysokość holu od podłogi do wierzchołka kopuły wynosi 40 metrów. Ten piękny hol nazwany został Aulą Spadochronową.
 
Podobieństwa w wysokości i konstrukcji budynku do Budynku A i Budynku Biblioteki powodują, że wszystkie budynki tworzą jeden zespół zharmonizowany architektoniczne. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt skrócenia budynku w stosunku do zamierzeń z 1923 roku o około 60 metrów, co nie pozostało bez wpływu na jego ostateczną sylwetkę oraz na wielkość auli nr I i II, zwanych kiedyś „wojskowymi”.
 
Zapraszamy do zapoznania się z historią Gmachu Głównego, projektami budowy z lat 20. i 50. i archiwalnymi fotografiami ukazującymi budowę gmachu.

Dzięki panoramom 360 stopni można zwiedzić Aulę Główną, Gabinet Rektora i Salę Senatu. Wirtualny spacer pozwoli zwiedzić pozostałe wnętrza Gmachu Głównego.
 
g-historia.jpg g-projekt-gmachu-glownego.jpg g-archiwalne-fotografie.jpg g-panoramy.jpg
 
 
Praca wykonana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" w latach 2012-2015