Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
 

 Budynek Biblioteki

 

Jan Witkiewicz-Koszczyc napisał w pracy Budowa Gmachu Bibljotecznego Wyższej Szkoły Handlowej:

Projektując gmach bibljoteczny Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie, musiałem przestudjować i przemyśleć samo zagadnienie, by w ramach wymaganego programu opanować temat, Rozpocząłem pracę nie od studjowania planów istniejących gmachów bibljotecznych, ale starałem się wniknąć możliwie w samą istotę pracy bibljotekarskiej oraz potrzeb różnego rodzaju czytelników. Studjowałem podręczniki bibljotekarstwa i przyglądałem się tej pracy w praktyce.

Jan Witkiewicz-Koszczyc stworzył 31 zasad, którym powinni się kierować architekci bibliotek. Te zasady przedstawił w prezentowanym wykładzie, który wygłosił na Kursie bibljotekarskim przy Bibljotece Publicznej m. st. Warszawy w dniu 13 grudnia 1931 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z tym wykładem, projektami budowy, historią budowy gmachu Biblioteki, którą opisał Jan Witkiewicz-Koszczyc i archiwalnymi fotografiami. Większość z tych fotografii wykonane zostały w latach 1930-1933 przez pracownię fotograficzną Mariana Fuksa z Warszawy.

Dzięki przygotowanej panoramie 360 stopni można obejrzeć niezwykłe wnętrze Czytelni Głównej w gmachu Biblioteki, a wirtualny spacer pozwoli obejrzeć pozostałe wnętrza Budynku Biblioteki.


 
 
Praca wykonana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" w latach 2012-2015