Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
Jesteś tu: Uczelnia SGH > Polski > Muzeum SGH > Kampus
 

 Kampus

 
Decyzja o budowie siedziby Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie zapadła jesienią 1918 roku, gdy ówczesny dyrektor WSH, dr Bolesław Miklaszewski, późniejszy rektor, zwrócił się do architekta Jana Witkiewicza-Koszczyca o przygotowanie przedprojektu gmachu.
W „Sprawozdaniu z budowy gmachu doświadczalnego Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie” Witkiewicz napisał:
 
„Bardzo szczegółowa analiza potrzeb uczelni wykreśliła ścisłe ramy koncepcji architektonicznej. Powstał wtedy szkic architektoniczny gmachu, składającego się z podziemia, przyziemia i 3-ch pięter. Blok wolnostojący, długości 91,5 m, szerokości 45 m, miał dwa obudowane podwórka; w środku mieściła się hala rekreacyjna – aula z górnym oświetleniem”.
 
Plany przewidywały budowę pawilonu przy ulicy Rakowieckiej, budynku Biblioteki, gmachu głównego, domu profesorskiego, domów asystenckich i bursy dla studentów. Przedprojekt posłużył dyrektorowi Wyższej Szkoły Handlowej do wszczęcia starań w lutym 1919 roku o przyznanie działki pod budowę gmachu. Początkowo przyznano plac przy ul. Nowowiejskiej, ale ostatecznie ten plac nie został przekazany WSH. Ponowne, trwające 4 lata, starania o uzyskanie innego placu doprowadziły do podpisania 3 grudnia 1923 roku umowy o budowie gmachu. Plac był częścią dawnego obozu letniego wojsk rosyjskich na Mokotowie.
 
Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego odbyła się 14 czerwca 1925 roku i dokonał jej ksiądz prałat Karol Bliziński, proboszcz parafii św. Michała na Mokotowie. Budowa gmachu trwała do 24 listopada 1926 roku, gdy Komitet budowlany obejrzał i przyjął gmach.
 
W uroczystości poświęcenia Pawilonu Zakładów Doświadczalnych (Budynek A), która odbyła się 6 listopada 1927 roku, wziął udział Prezydent RP Ignacy Mościcki. Prezydent Ignacy Mościcki był także gościem uroczystości otwarcia budynku Biblioteki w 1930 roku.
 
Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Jana Witkiewicza-Koszczyca, historią budowy kompleksu gmachów Szkoły, projektami budynków i sprawozdaniami z budowy Pawilonu Zakładów Doświadczalnych (dzisiejszego Budynku A) i Budynku Biblioteki. Historię kampusu obrazują archiwalne fotografie, wśród nich są fotografie wykonane w latach 1930-1933 przez pracownię fotograficzną Mariana Fuksa (ze zbiorów rektora Bolesława Miklaszewskiego).
 
Wirtualny spacer po wnętrzach Budynku A, Budynku Biblioteki i Gmachu Głównego pokazuje piękno architektury stworzonej przez Jana Witkiewicza-Koszczyca.


historia-kampusu.jpg budynek-a.jpg budynek-biblioteki.jpg gmach-glowny.jpg
 
 
Praca wykonana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" w latach 2012-2015